Трекінгові черевики
Як правильно вибрати взуття і на що варто звернути увагу?
Мабуть, найважливіший предмет спорядження для трекінгу – взуття. Воно повинно бути максимально комфортним і водночас забезпечувати достатній рівень захисту і підтримки, щоб ти насолоджувався (-лася) походом від початку до кінця. Трекінгове взуття відрізняється від класичного взуття для походів висотою халяви. Трекінгові черевики доходять вище гомілковостопного суглоба, щоб захистити щиколотку від ударів і запобігти небажаному розтягуванню. Оскільки погода в горах дуже мінлива, і навіть влітку ти можеш зіткнутися зі снігом і дощем, все трекінгове взуття є водонепроникним і повітропроникним. Купити трекінгові черевики ти можеш в нашому інтернет-магазині або в наших магазинах в Києві, Україні.
Правильне взуття для трекінгу
Зазвичай перше питання, яке потрібно собі задати: де я переважно буду подорожувати і що для мене має найбільше значення?
Наше взуття ділитися на три категорії:
- Взуття для нескладних маршрутів. Такі черевики мають відносно м'яку підошву з дуже хорошими характеристиками перекату. Твої ноги будуть не так швидко втомлюватися, тому що вони можуть рухатися відносно вільно. Недоліком такого типу взуття є низький рівень захисту. Через м'яку підошву ти можеш відчувати гострі камені. З цієї причини, тобі слід використовувати такі черевики для переміщення по прохідним і второваним доріжках.
- Взуття для пересіченої місцевості. Такі черевики відмінно підходять для подолання стежок з нерівним рельєфом без рівних ділянок. Напівжорстка підошва забезпечує хороший захист стоп, так що нерівності поверхні будуть для тебе невідчутними. Недолік: ноги втомлюються відносно швидше, оскільки їхня свобода руху і природний перекат стопи обмежені.
- Взуття для бездоріжжя. Ці черевики схожі на взуття для альпінізму, але не сумісні для використання з кішками. У них жорстка підошва, яка дуже добре захищає твої ноги, а також дозволяє безпечно ступати по дуже вузьких доріжках. Однак будь-хто, хто коли-небудь долав кілька кілометрів в такому взутті, знає, що воно далеко не найзручніше.
Навряд чи буде похід, в якому тобі вдасться йти тільки по легкопрохідних стежках або пересуватися тільки високогір'ям. А брати з собою по парі черевиків для кожного типу покриття не варіант. Наша порада: орієнтуйся на тип ґрунтового покриття, по якому переважно йтимеш. Якщо ти збираєшся подолати кілька сотень кілометрів, взуття для бездоріжжя забезпечує хороший рівень захисту, проте твої стопи швидко дадуть про себе знати.
Немає універсального взуття, яке б підійшло на будь-яку ногу. Зазвичай у жінок нога вужча, ніж у чоловіків, але виняток не завжди підтверджує правило. Щоб відчувати себе комфортно у взутті, ми рекомендуємо розносити взуття перед походом.
Водонепроникність, зчеплення та амортизація
Крім посадки по нозі і ступеня жорсткості підошви, при виборі взуття варто враховувати і такі фактори, як: водонепроникність, зчеплення, адгезивна властивість підошви, а також тип амортизації.
Водонепроникність. Все взуття для трекінгу від Decathlon протестоване лабораторно і в реальних умовах. Під час тесту взуття поміщається в резервуар з водою до середини черевика. Потім взуття надягають на механічну кінцівку, яка імітує ходьбу у воді. Так вимірюється, скільки згинань може витримати взуття, перш ніж вода проникне всередину. Все трекінгове взуття залишається водонепроникним не менше 8000 згинань на один черевик. Це відповідає маршруту довжиною в 16 км, що проходить по воді. Ми рекомендуємо використовувати гетри для трекінгових черевиків. Вони запобігають проникненню води через халяву.
Амортизація. Амортизація в черевиках для трекінгу – це тонкий баланс між комфортом і міцністю матеріалів. Крім того, амортизація в черевиках для трекінгу і туризму вище, ніж у, наприклад, кросівках для бігу. Важливо знати, де безпечно стояти і де є небезпека посковзнутися. Амортизаційна подушка між ногою і скелею не особливо допомагає.
Найбільш часто використовуваними матеріалами для створення амортизації в підошві є ПУ (поліуретан) і ЕВА (етиленвінілацетат). Амортизація з ПУ трохи твердіша, ніж з ЕВА, але водночас вона більш міцна і жорстка. Це пов'язано з тим, що ЕВА швидше конденсується. Тому в наших трекінгових черевиках використовується амортизація з поліуретану. Взуття для туризму часто має амортизацію з ЕВА, оскільки вона призначена для подолання коротких відстаней і більш м'яких поверхонь.
Зчеплення та адгезивна властивість часто використовуються як синоніми, хоча вони описують різні властивості. Зчеплення взуття вказує на її здатність «фіксуватися» на пухкому грунті. Це відноситься до малюнка і глибини протектора підошви. З іншого боку, адгезивна властивість описує опір ковзанню взуття на гладких і слизьких поверхнях.
Як правильно зашнуровувати взуття для трекінгу
Часто мозолі та синці з'являються через неправильну шнурівку взуття. На це повсякденне завдання варто виділити трохи більше часу. Ти можеш знайти безліч різних технік шнурівки в Інтернеті. Тут же ми пояснимо основи.
У трекінгового взуття зазвичай передбачені гачки для фіксації шнурівки в двох точках. У нижній частині для фіксації підйому взуття і у верхній частині – для халяви. Загалом, підйом повинен бути завжди надійно зашнурований. Твоя нога не повинна ковзати вперед-назад по устілці. В іншому випадку, виникне тертя, що призведе до утворення мозолів. Однак, протягом дня твої ноги набрякнуть. Тому варто час від часу перешнуровувати черевики. Але повернемося до початку.
Взуваючи вранці черевики, не зашнурований черевик потрібно поставити на п'яту і штовхнути її у напрямку до підлоги. Так, ступня займе правильне положення. Потім ти можеш щільно зашнурувати взуття. На підйомі або на дуже рівних нескладних ділянках можна трохи послабити шнурівку на халяві. Це дозволить стопі рухатися більш вільно. При спуску і на дуже нерівних ділянках маршруту рекомендується туго затягувати шнурівку на халяві. Це забезпечує більше зчеплення стопи з підошвою і запобігає її ковзанню вперед і назад, або навіть підвертанню. Через пів години після початку прогулянки, потрібно витратити деякий час, щоб перешнурувати черевики правильно.
Зашнуровуючи черевики, стеж, щоб язичок залишався посередині. Часта причина появи точок тиску в області щиколотки – ковзний язичок. Якщо ти відчуваєш дискомфорт в місці зав'язування вузла, ти можеш провести шнурівку через верхні гачки/люверси до нижніх. Так вузол буде знаходитися на 1-2 см глибше.
Якщо шнурівка на підйомі занадто туга, ти можеш протягнути шнурівку через два гачки/люверси з одного боку по черзі в цій зоні. Так, ти трохи втрачаєш зчеплення, але усунеш непотрібні точки тиску.
Завжди варто мати з собою пару запасних шнурків.
Ще одним важливим пунктом, що дозволяє уникнути мозолів, є правильний вибір шкарпеток. Раніше було прийнято рекомендувати використовувати вовняні шкарпетки. Бавовна, зокрема, дуже добре вбирає вологу, що виділяється ногами, але не відводить її. В такому разі твої ноги залишатимуться вологими, що може призвести до швидкої появи мозолів. Рекомендуємо використовувати шкарпетки з синтетичного волокна. Вони швидше вбирають неприємний запах, дуже швидко сохнуть і більш довговічні. Двошарові шкарпетки розподіляють тертя між двома шарами і тим самим також зменшують ризик утворення мозолів. Шкарпетки з шерстю мериноса в складі нейтралізують неприємний запах.
Правильний догляд
Після походів в сиру погоду важливо чистити взуття, особливо шкіряне. Бруд може висушити шкіру, що призведе до втрати її властивостей.
Перш ніж приступити до догляду за верхом, спочатку слід обстукати підошви одну об одну, щоб видалити пил і бруд.
Найпростіший і найдієвіший метод – помити взуття вручну (або за допомогою м'якої губки) теплою водою з невеликою кількістю нейтрального мильного засобу. Якщо взуття дуже брудне, ти можеш використовувати невелику щітку, щоб очистити шви, гачки та інші люверси.
Ми рекомендуємо вийняти устілку, щоб вона не намокла.
Сушити взуття слід за кімнатної температури. Не піддавати взуття прямому впливу тепла, щоб не пошкодити його. Надмірне тепло висушує шкіру і може пошкодити клей, який використовувався для кріплення верху до підошви. Тепло також може пошкодити посилення у взутті і деформувати його. Тому не залишай взуття під палючим сонцем на терасі, в багажнику машини, поруч з каміном або обігрівачем.
Найкраще наповнити взуття газетами. Вони не тільки вбирають вологу, але і допомагають зберігати форму взуття.
Водонепроникність взуття гарантує його конструкція, використання водонепроникних і повітропроникних шарів або таких матеріалів, як водонепроникна шкіра.
Стосовно водонепроникності взуття мало що можна змінити, але безумовно можна поліпшити його водовідштовхувальні властивості (те, наскільки добре краплі води стікатимуть по взуттю). Для цього можна використовувати водовідштовхувальне просочення в формі спрею. Обробку таким спреєм можна проводити один або два рази на рік. Для шкіряного взуття рекомендуються використовувати водовідштовхувальні креми, які живлять шкіру і запобігають її висиханню. Вони також роблять її водонепроникною і захищають від плям. УВАГА: неводонепроникне взуття не можна зробити водонепроникним за допомогою цього просочення.